Najbardziej niszowe języki programowania
IT

Najbardziej niszowe języki programowania

6

Programowanie stanowi w dzisiejszych czasach jeden z najbardziej popularnych zawodów, na który cały czas jest zapotrzebowanie. Nie może to dziwić. Internet stał się niemal powszechny i właśnie dlatego programiści stale mają zajęcie. Programować można w różnych językach. Nazwy tych najbardziej znanych słyszał chyba każdy, nawet laik zupełnie niezwiązany z branżą. Jakie są jednak najbardziej niszowe języki programowania, których znajomość stwarza przewagę informatykowi? Jaki język programowania wybrać, by wyróżniać się na rynku?

 

Dlaczego warto znać niszowe języki?

 

Zdecydowanie najbardziej popularnymi językami programowania są JavaScript i PHP. Ich znajomość to podstawowa wiedza i główne wymaganie na rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że zostaną najbardziej popularne jeszcze przez długi czas. Nie warto jednak ograniczać się tylko do znajomości tych języków. Programista, który chce mieć wzięcie, powinien zainwestować w umiejętność mniej znanych języków, które stanowią niszę. Dlaczego? Będzie to wyróżnienie i dodatkowy atut, możliwość podejścia do programowania w nowatorski sposób i ze świeżym spojrzeniem. To jednak głównie możliwość wykonywania różnych czynności. Niektóre języki pasują do pewnych sytuacji, inne nie. Dodatkowa znajomość niszowego języka zwiększa zatem możliwości programisty. Pracodawcy z pewnością docenią rozszerzone horyzonty. Jaki język programowania wybrać, by wyróżnić się niszą?

 

Niszowe języki, które mają przyszłość

 

Mając na myśli niszowe języki programowania, myślimy przede wszystkim o alternatywie do JavaScript i PHP. Jednym z najbardziej znanych języków niszowych jest Python. To w nim były programowane pierwsze hostingi Google’a. Język sprawdza się przy tworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne, pisaniu oprogramowania użytkowego, tworzeniu internetowych aplikacji. Kolejny niszowy język to Ruby, którego największą zaletą jest uproszczony proces przeprowadzania kodowania złożonych procedur. Ruby jest elastyczny i zachwyca dość łatwą składnią oraz natywnej obsłudze wyjątków. W środowisku matematycznym, idealnie sprawdzi się znajomość języka Matlab, który jest wprost przeznaczony do tworzenia aplikacji matematycznych i rozwiązywania równań liniowych. Jego główną cechą jest bazowanie na składni języka C. Na popularności rośnie w ostatnim czasie język Erlang. Łączy on w sobie tradycyjny sposób programowania funkcyjnego z techniką współbieżną. Wpływa to na wydajną obsługę wielu zapytań. Język zapewnia stabilność aplikacji. Na koniec należy wspomnieć o istniejącym na rynku od ponad pięćdziesięciu lat języku Cobol. Idealnie sprawdza się on w branży finansowej, a jego znajomość sytuuje programistę w czołówce pożądanych pracowników.

Najbardziej niszowe języki programowania
Oceń post