React vs. Angular
IT

React vs. Angular

8

Co lepsze React czy Angular? To pytanie zadają sobie pracujący już web developerzy, a także osoby, które dopiero startują w branży i uczą się programowania. Dla nich, w momencie kiedy już dobrze poznają podstawowe technologie front-endowe, czyli HTML5, CSS3 i JavaScript, przychodzi najczęściej czas, by zastanowić się nad tym, czego uczyć się dalej. I tutaj właśnie powstaje pytanie: React czy Angular?

 

React vs Angular – co jest łatwiejsze?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo i cała branża webdevelopmentu w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija, a to sprawia, że wciąż zmieniają się technologie, które są używane. Wydaje się, że dla osoby, która zna już dobrze JavaScript oraz standard ECMASript 6, na sam start łatwiej będzie nauczyć się Reacta. W przypadku tej biblioteki „próg wejścia” jest trochę niższy i szybciej da się nauczyć wykorzystania Reacta do stworzenia prostych aplikacji. React używa między innymi przy tworzeniu komponentów składni JSX, która jest bardzo podobna do HTML-a i dzięki temu może być łatwiejsza do zrozumienia dla osoby początkującej.

 

Z drugiej strony, jeżeli ktoś wcześniej programował w Javie lub innym języku statycznie typowanym, łatwiejszym do nauki może okazać się Angular, który bazuje na TypeScripcie, który ma z językiem Java pewne podobieństwa. Należy też pamiętać o tym, że zarówno React, jak i Angular tworzą swój cały „ekosystem” i do ich pełnego wykorzystania używamy większej liczby technologii, więc dopiero po ich opanowaniu można swobodnie wykorzystywać oba narzędzia.

 

React bardziej popularny

 

W tym momencie większą popularność zyskuje stworzony przez zespół Facebooka React. To właśnie tę bibliotekę można znaleźć w zestawie wymagań przy większości nowych ogłoszeń o pracę. Oczywiście nie oznacza to, że Angular nie jest używany. Jest i to bardzo chętnie, ale w ostatnim czasie więcej osób decyduje się jednak na używanie Reacta. Większa społeczność osób używających danej technologii oznacza równocześnie większą możliwość uzyskania wsparcia w przypadku natrafienia na problemy. A to dla osoby początkującej może być nieocenione.

 

Kiedy React, kiedy Angular?

 

Kiedy zdecydować się na używanie w swoim projekcie Reacta, a kiedy Angulara? I znów pytanie nie jest proste, a najlepiej byłoby odpowiedzieć popularnym: „to zależy”. Gdyby jednak spróbować zrobić szybkie rozróżnienie, wydaje się, że w przypadku prostszej i mniej rozbudowanej aplikacji z dużą liczbą zdarzeń do obsługi lepiej sprawdzi się React. Przy bardziej rozbudowanych projektach lepszym wyborem może być Angular, bo dzięki TypeScriptowi jest bardziej przejrzysty.

React vs. Angular
Oceń post