RWD vs. strona mobilna
Mobile

RWD vs. strona mobilna?

5

Projektowanie stron internetowych jest niezwykle ważnym elementem, zwłaszcza dla przedsiębiorców pragnących rozwijać swoją markę. Okazuje się, że w tym przypadku można skorzystać z usług firm, które projektują strony i doskonale się na tym znają. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić, lepiej zwrócić się do fachowców, którzy stworzą stronę naszych marzeń.

Projektowanie stron internetowych

Na początku trzeba wybrać rodzaj strony internetowej i cel jej utworzenia. Strona ma przedstawiać ofertę firmy i to, co możemy zaoferować odbiorcom. Jej celem jest zdobycie szerokiego grona odbiorców, dlatego powinna być przejrzysta i zrozumiała dla każdego. Kolejnym krokiem jest określenie odbiorców – czy będą to kobiety, dzieci, mężczyźni, a może tylko określona grupa ludzi? Po spełnieniu tych zadań można przystępować do tworzenia strony. Najlepiej zacząć od spisania treści, które mają się na niej znaleźć – pogrupowanie ich i nadanie stopnia ważności. Później można przejść do stworzenia podstron – trzy lub cztery z pewnością wystarczą. Warto także sięgnąć po ołówek, aby stworzyć wizualny obszar strony i jej aranżację. Jeśli już mamy gotowy projekt, możemy zwrócić się do bliskich osób z prośbą o wyrażenie swojej opinii, następnie zlecić projekt firmie zewnętrznej, która dopnie wszystko na ostatni guzik.

Wersja mobilna strony

Strony mobilne są dedykowane urządzeniom mobilnym – tabletom, smartfonom itp. To nieco lżejsze wersje stron internetowych, zawierające wszystkie ważne informacje i często okrojoną grafikę. Prawidłowo skonfigurowana strona mobilna powinna wyświetlać się automatycznie na urządzeniu przenośnym, a u dołu znajduje się odnośnik do wersji pełnej. Jeśli chodzi o wygląd, strona mobilna jest dodatkową wersją strony desktopowej – prawidłowo wyświetla się tylko na urządzeniach mobilnych. Adres takiej strony jest jednak inny niż strony desktopowej. Zazwyczaj wymagany jest odrębny CMS. Wersja mobilna strony posiada bardzo łatwą nawigację i szybko się ładuje.

Responsywna strona

Strona responsywna dostosowuje się automatycznie do określonego urządzenia i jego rozdzielności – działa na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Dostosowuje się do wyglądu strony i nie potrzebuje dodatkowego adresu www. Ponadto, w tym przypadku wystarczy jeden system do zarządzania treścią, natomiast nawigacja jest trochę bardziej skomplikowana. W przypadku statystyk – są one prowadzone dla jednej domeny, co stanowi łatwość w prowadzeniu działań promocyjnych. Taka wersja także może być lekka, przy zastosowaniu odpowiedniej konfiguracji. Strona responsywna jest droższa niż mobilna i jej realizacja trwa dłużej.

Jak zrobić responsywną stronę?

Tworząc stronę tego typu, trzeba pomyśleć o jej rozdzielczości i stworzyć prosty layout. Kolejnym krokiem jest kod HTML, później kod CSS i dostosowanie orientacji do wielkości ekranu. Stworzenie strony responsywnej jest dosyć trudnym zadaniem, dlatego najlepiej zlecić wykonanie firmie, która posiada wykwalifikowanych pracowników znających się na zakładaniu takiej strony.

Każdy typ stron ma swoje wady i zalety, a wybór najlepszej zależy od celu, jakim się kierujemy i do kogo pragniemy dotrzeć.

RWD vs. strona mobilna?
Oceń post