RODO - jak się przygotować
IT

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę

3

Kiedy przychodzi czas na własną, bardziej profesjonalną stronę internetową lub e-sklep, nie można obejść się bez odpowiedniego hostingu, czyli miejsca na wszelkie materiały zawarte na witrynie. Wtedy zawsze powstaje pytanie: jaki hosting wybrać?

 

Nie patrzeć tylko na cenę

 

Oczywiście, jedną z pierwszych rzeczy, na jakie patrzy się podczas wyboru odpowiedniego hostingu, jest jego cena. Tu warto zaobserwować, czy kwoty widniejące w ofercie danej firmy to promocja, czy stała cena. To istotne, gdyż w przypadku promocji, wiele firm albo starannie ukrywa, ile będzie kosztował dany pakiet hostingowy po zakończeniu promocji, ile ta będzie trwała albo w ogóle nie podaje terminu jej trwania i stałych cen. Chodzi po prostu o zwabienie klientów często bardzo atrakcyjnymi kwotami, aby później nagle zażądać ceny nawet 10-krotnej pod pretekstem zakończenia upustu.

 

Co otrzymuje się w danej cenie hostingu?

 

Drugą ważną informacją jest to, co otrzymuje się w konkretnej cenie. A chodzi o:

– ilość miejsca na materiały,

– ilość miesięcznego transferu – czasem jest on ograniczony, innym razem nie – po jego wykorzystaniu, strona w danym okresie rozliczeniowym może mieć problem z wyświetlaniem,

– ile domen można tu podpiąć,

– co się dokładnie otrzymuje – np. czy jest jakiś kreator stron, czy można automatycznie, bez problemu podpiąć system WordPress, jeśli ktoś chce tu pisać blog, backup itd.

– jakość i wymiar pomocy klienta – ważne jest, jak szybko firma reaguje na prośby o pomoc lub zapytania od klientów

– ile kont e-mail można założyć.

 

Istotna jest też przejrzystość strony hostingodawcy – czy łatwo znaleźć tu dane kontaktowe, ceny za produkty (hosting, rejestracja i przedłużenie ważności domen itp.) oraz czy odpowiedzi na pytania w dziale FAQ (najczęściej zadawane pytania) są zrozumiałe i jasne.

 

Czy istnieje obiektywnie najlepszy hosting?

 

Kiedy ktoś zadaje pytanie o najlepszy hosting, trzeba sobie zdać sprawę, że obiektywnie nie da się każdemu polecić oferty konkretnej firmy.To, czy dany hosting jest najlepszy dla konkretnego klienta, zależy od jego potrzeb, oczekiwań i tego, do czego ów hosting ma służyć. Czy ma to być prosta wizytówka albo prywatna strona, blog, e-sklep, strona firmowa… Każda z tych najczęstszych opcji to chociażby zapotrzebowanie na inną ilość miejsca na dane. Jeśli komuś wystarcza spokojnie 2 GB, nie musi przepłacać za pakiet 5 GB i większy.

 

Szukając idealny hosting dla siebie, trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pewne pytania, odpowiedzieć na nie i dopiero szukać ofert, które najlepiej je spełniają. spośród nich można wybrać najtańszą i najbardziej niezawodną wg opinii dotychczasowych użytkowników.

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę
Oceń post